Raport o sytuacji osób LGBT na Pomorzu Zachodnim

Pierwsze takie badanie

Niniejszy raport oparty został na badaniu przeprowadzonym w województwie zachodniopomorskim w roku 2021 na próbie 1074 osób i poszerzonym o wywiady pogłębione. Jest to pierwsza w Polsce diagnoza regionalna sytuacji osób LGBTQ+, przeprowadzona na taką skalę i zarazem pierwsza sfinansowana w 90% ze środków samorządowych. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, który wspiera Lambdę Szczecin w jej działaniach od czasu reaktywacji Stowarzyszenia w 2018 roku, wyszedł z inicjatywą przeprowadzenia takiego badania i ogłosił konkurs na realizację takiego właśnie zadania publicznego z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Pobierz bezpłatnie raport tutaj (format PDF)

W realizacji badania uczestniczyły naukowczynie z Uniwersytetu Szczecińskiego: dr Barbara Chojnacka i dr Edyta Sielicka, oraz Monika Pacyfka Tichy i inne osoby aktywistyczne ze Stowarzyszenia Lambda Szczecin. W miesiącu finalizacji raportu ukazał się także kolejny raport ogólnopolski Lambdy Warszawa i Kampanii Przeciw Homofobii, stworzony we współpracy z naukowcami Uniwersytetu Warszawskiego. W tym badaniu przeprowadzonym na przełomie 2019 i 2020 roku uczestniczyło ponad 32 tys. osób. Jego wyniki okazują się wysoce pokrywać z danymi uzyskanymi w naszym badaniu regionalnym. Raporty KPH opracowywane są co pięć lat. Ten z roku 2021 był szczególny, bo pierwszy od czasu sprawowania władzy w Polsce przez jawnie homo-, bi- i transfobiczny rząd. Porównując jego wyniki z poprzednim można było zobaczyć jakiego spustoszenia w życiu i zdrowiu osób o mniejszościowych tożsamościach psychoseksualnych i płciowych dokonały działania tychże władz.

W obecnej sytuacji politycznej jedyną nadzieją dyskryminowanych mniejszości są samorządy. To one, bazując na otwartości i empatii wspólnot miejskich i regionalnych mogą stwarzać, na miarę swoich kompetencji, przyjazny klimat dla każdej i każdego, niezależnie od różnic, które nas, ludzi, nie dzielą, ale ubogacają.

Pragniemy podkreślić, że Urząd Marszałkowski Zachodniego Pomorza to największy w latach 2018-2021 grantodawca Lambdy, wspierający pomoc psychologiczną i prawną dla osób LGBT+ i ich bliskich. Dzięki środkom Województwa Stowarzyszenie mogło sfinansować kilkaset godzin konsultacji psychologicznych, grup wsparcia i warsztatów, zmieniających w sposób znaczący życie konkretnych osób. Także dzięki finansowaniu UM, do którego przyłączył się wkrótce urząd miasta Szczecin, zrealizowaliśmy pierwszy w Polsce samorządowo finansowany i prowadzony przez organizację pozarządową program opieki psychologicznej i wsparcia dla osób na początkowym etapie tranzycji. Jako że osoby LGBT+, szczególnie osoby transpłciowe, są najbardziej zagrożoną samobójstwem grupą społeczną, bez zbędnej skromności można powiedzieć, cytując zresztą samych odbiorców działań pomocowych, że ratujemy ludzkie życia.

Na informacje o dramatycznej sytuacji osób LGBT+ nakładają się najnowsze doniesienia o zapaści systemu opieki nad zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży oraz wzrastającej gwałtownie liczbie samobójstw. W roku 2011 w Polsce odnotowano 195 prób samobójczych u osób poniżej 18 roku życia, w 2017 - 730, w 2021 - 1339. Samobójstwo to najczęstsza przyczyna śmierci dzieci w Polsce, częstsza niż choroba nowotworowa czy wypadek komunikacyjny.

Polski

© 2021 Stowarzyszenie Lambda Szczecin Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności

al. Jana Pawła II 50/U7, 70-413 Szczecin

Made with love by cddlee